BUDOWANIE DOMU CZYLI… POSZUKIWANIE WYMARZONEJ DZIAŁKI

Przede wszystkim należy wybrać działkę. Wybierając teren warto zwrócić uwagę kilka ważnych czynników. Na lokalizację i możliwości komunikacyjne (czy jeździ tamtędy autobus, szynobus?), na sąsiedztwo (jeśli jest), odległość od szkoły czy od sklepu, a także od pracy. Należy zastanowić się czy chcecie mieszkać między ludźmi czy może bardziej interesuje Was budowa domu w lesie. Istotne jest też czy na wybranej działce jest możliwość podłączenia mediów, gazu, kanalizy, ogrzewania – bo pod nie musicie mieć projekt. Teoretycznie działkę wybieracie według własnego uznania, ale…

budowa domu od czego zacząć?

MIEJSCOWY PLAN ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO

Nabywając działkę warto zorientować się czy dany teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Taki plan jest niezwykle ważny, ponieważ wiele ułatwia przy załatwianiu wszelkiej dokumentacji. Opisuje on przeznaczenie takiej działki, warunki zagospodarowania i zabudowy, a także rozmieszczenie na nim inwestycji. Plany są różne i regulują wiele kwestii, czasami wiążą się też z ograniczeniami. Nie da się jednak ukryć, że wszystkie formalności łatwiej i szybciej można załatwić, jeśli ten plan obowiązuje niż w sytuacji, kiedy wybrana przez Was działka nie jest nim objęta.

DZIAŁKA NIE POSIADAJĄCA MIEJSCOWEGO PLANU ZAGOSPODAROWANIA

Należy wystąpić do gminy o wydanie planu warunków zabudowy. Co ważne, nie trzeba być właścicielem, aby oto prosić (po co kupować działkę, jeśli nie otrzyma się zgody na budowę?). Zawsze łatwiej jest otrzymać pozytywną decyzję, jeśli ktoś już się tam wybudował.

BUDOWANIE DOMU, A PROJEKT

Po kupieniu działki trzeba wybrać projekt domu. Gotowy projekt kosztuje od 2-4 tysięcy, jeśli życzycie sobie projekt indywidualny to jego koszt może wynieść 5 tysięcy, ale i 50 tysięcy – przy indywidualnych projektach koszty nie mają limitu i warto to wiedzieć. Projektant adaptuje projekt do istniejących warunków zabudowy pod warunkiem, że jest utworzony miejscowy plan zagospodarowania terenu, o którym wspominałem wcześniej. Projekt musi być do niego dostosowany. Przy adaptacji występujecie do dostawców mediów czyli do gazowni, do dostawców wody, prądu i odbiorców kanalizy o warunki techniczne w zaopatrzenia działki w przyłącza. Oni wydają Wam takie warunki techniczne i w kilku słowach pisemnie potwierdzają, że jest możliwość dostarczenia tych wszystkich mediów. Jeżeli nie ma takich możliwości to żadne Starostwo, ani Urząd Miasta nie wyda Wam pozwolenia na budowę, bo teoretycznie nie macie wtedy możliwości bytu na takiej działce i warto to wiedzieć przed kupnem działki!

Zadaniem projektanta jest zrobienie projektu zgodnie z planem zagospodarowania terenu. Na projekcie poza Waszym przyszłym domem musi być także wyodrębnione miejsce (lub miejsca) parkingowe, zjazd z drogi publicznej, śmietnik, bezodpływowy pojemnik na ścieki (jeśli nie ma kanalizacji). I oczywiście przyłącza.

Najlepiej skorzystać z usług projektanta, który jest nam polecany przez znajomych lub samodzielnie poszukać go w google.

BUDOWANIE DOMU, A POTRZEBNE DOKUMENTY

Dużo zależy od pracy projektanta i tego, jak szybko zgłosi się do dostawców mediów. Każdy ma własne wewnętrzne regulaminy i z reguły jest tak, że dostawcy mają 30 dni na odpowiedź (media). Organy Miasta i Starostwa mają 60 dni na odpowiedź. Jeśli otrzymacie jakąkolwiek negatywną odpowiedź to można się od tej decyzji odwoływać/lub wprowadzić poprawki, ale cały proces trwa dłużej. Jeśli wszystko zostanie załatwione w pół roku to jest to bardzo dobry czas. Na pewno nie załatwicie wszystkiego w miesiąc.

https://marcinadamski.pl/realizacje/

ŚWIADOME BUDOWANIE DOMU – ILE TRZEBA MIEĆ PIENIĘDZY NA POCZĄTEK?

O cenach projektów już pisałem wcześniej. Indywidualny projekt jest zazwyczaj dużo droższy niż gotowiec. Adaptacja to koszy 1000/1500 złotych, wszystkie opłaty urzędowe to wydatek rzędu: 20, 40, 60 złotych – to zależy!

Podsumowując zanim otrzymacie pozwolenie na budowę to warto mieć przygotowanych ok. 5 tysięcy złotych, jeśli korzystacie z gotowego projektu.